Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Praktyczne problemy z obliczeniem proporcji

11 sierpnia 2021 | Rachunkowość | Leszek Lewandowicz

Przepisy, dotyczące stosowania tzw. prewspółczynnika przy częściowym odliczaniu podatku naliczonego, obowiązują od 2016 r., ale ich interpretacja nadal jest przedmiotem sporów z organami podatkowymi.

Problem dotyczy podmiotów, które – zwykle nieodpłatnie – wykonują zadania, do realizacji których zostały powołane (zadania ustawowe lub statutowe określane w przepisach jako cele inne niż działalność gospodarcza), a jednocześnie wykonują czynności podlegające opodatkowaniu VAT (określane w przepisach jako cele wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej – w rozumieniu przepisów o VAT). Z tego powodu podlegają rejestracji jako podatnicy VAT czynni, dokonują rozliczenia podatku należnego i mają prawo do odliczenia podatku naliczonego. Są to m.in. jednostki samorządu terytorialnego wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, państwowe i samorządowe instytucje kultury, uczelnie publiczne, niektóre stowarzyszenia lub fundacje.

Mieszane związki

Odliczenie częściowe z wykorzystaniem prewspółczynnika, określanego w przepisach jako „sposób określenia proporcji", dotyczy nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej (przysługuje prawo do odliczenia), jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (prawo do odliczenia nie przysługuje), gdy przypisanie nabycia w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe.

W praktyce chodzi więc o zakupy, dotyczące całokształtu działalności (niedające się w całości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12036

Wydanie: 12036

Spis treści
Zamów abonament